Hoşgeldiniz  

NEDEN 8 MART?

Ecenur Tuna | 04 Mart 2021 | KADIN AKTÜEL A- A+

Dünya Emekçi Kadınlar Gününün neden 8 Mart’ta kutlandığını sizlere az da olsa aktarmaya çalışacağım. Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda  gerçekleşti. Adı da “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlendi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler ‘in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York’ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.

Kadınların daha iyi koşullarda çalışma isteği üzerine grev yaparak haklarını savunduğu o dönemde bunu iyileştirmeleri yönünde çalışmalar yapılmayıp onları fabrikaya kilitleyerek cezalandırmayı ya da zorunda bırakılmaları ciddi bir suçtur. Oluşan sebepsiz yangının sonucunda 129 KADININ canına mal  olmuştur. 129 can demek 129 haneye ateş düşmesi demektir. Biz bugünü unutmayıp her sene 8 Mart’ta onları ansak da o gün orada olanları geri alamayız ve maalesef ki orada ölen kadınların ailelerinin yüreklerine su serpemeyiz. Bir sürü çocuk annesiz bir sürü aile evlatsız kaldı. Bu olaydan sonra onca kadının çocuklarına ne oldu hiç düşündük mü? O çocukların psikolojik desteğe ihtiyaçları elbet oldu bu katliamı yapanlar tarafından ve ya devlet tarafından karşılandı mı? Hiçbir para ve ya destek bu boşluğu asla dolduramaz ama onca ailesine bakmakla yükümlü insanların ailelerine yardım da bulunuldu mu? İşte biz her sene onları bir gün ansak da o ailelerin kayıplarını anmadıkları bir gün bile yok. O günden sonra Dünya da sizce ne değişti? Kadın erkek fark etmeksizin hala çalışma şartları günümüzde de çok iç açıcı değil. Hala sigortasız ve asgari ücretin altında çalışan bir çok insan var.  Günümüz şartlarında geçinmek çok kolay olmadığı için insanlar sigorta ve maaşa önem vermeden kendilerine çalışacak bir yer arıyorlar. Bu durumda iş verenlere yaradığı için sigortasız çalışan insanlar iş kazalarında ne de sigortalarından faydalanabiliyor ne de yıllarını verdikleri iş yerlerinden hakları olan tazminatlarını alabiliyorlar. Zamanla dünya üzerinde çalışma alanlarında çok yol kat edildi. Dönemimiz de çoğu iş yerleri denetleniyor fakat hala sigortasız çalışanlara rastlıyoruz. Çalışanların bu durumu kabul etmesi aile geçimine destek olmak amacıyla belki de bu durumdan faydalanan iş yerleri de çok fazla. Günümüzde genç nüfusun bile işsizlik oranı %25 iken orta yaş nüfusun iş bulma olasılığı azaldığı gibi tercih edilmeme olasılığı da büyüyor. Çalışma alanlarında kadınlarımıza çok ihtiyacımız var. Kadınlarımızı her alanda görmek hepimizi mutlu eder ve gururlandırır. 8 Mart bir haykırış demektir. Emekçi kadınların sesi demektir. Emek veren kadınlarımızın arkasındayız.

100 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle