Hoşgeldiniz  

“Nea Propontida’da Müslüman mezarlığını birlikte kuralım”

admin | 26 Şubat 2021 | Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’den Yunanistan’daki kardeş şehir Nea Propontida Belediye Başkanı Emmanouil Karras’a çağrı; “Nea Propontida şehrinde Müslüman mezarlığını birlikte kuralım…”

Büyükçekmece Belediyesi’nin Yunanistan’daki kardeş şehri olan Nea Propontida kentinde bir okul bahçesinde yapılan inşaat sırasında Osmanlı döneminden kalma bir Müslüman mezarlığının ortaya çıkması üzerine aynı gün mevkidaşı Emmanouil Karras’a bir mektup gönderdiğini açıklayan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Büyükçekmece Belediyesi ve Nea Propontida Belediyesi olarak kardeş şehir ilişkisi içerisinde Müslüman mezarlığının kurulmasını ve o bölgenin Müslüman mezarlığı olarak ilan edilmesi konusunda ortak bir çalışma yürütmek istediğimizi de kendilerine teklif ettik” ifadesini kullandı.

“Yunanca ve İngilizce mektup gönderdim”

Yunanistan’ın Nea Propontida şehrinin Gargara Köyü’nde okul bahçesine yapılan spor salonunun inşaatı sırasında Osmanlı döneminden kalma bir Müslüman mezarlığına rastlandığı yönündeki haberler üzerine aynı gün Neo Propontida Belediye Başkanı Emmanouil Karras’a Yunanca ve İngilizce bir mektup gönderdiğini açıklayan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “2014 yılından itibaren kardeş şehir ilişkisi içinde olduğumuz Nea Propontida’nın Belediye Başkanı Emmanouil Karras’a yazdığımız mektup ile bu konudaki hassasiyetimizi ilettik ve okul bahçesinde başlatılan inşaat çalışmasının hemen durdurulması gerektiğini belirttik. Muhafaza altında tutulan naaşların dini inançlarımıza uygun bir şekilde ve törenle o bölgede defnedilmesi gerektiğini de ifade ettik. Büyükçekmece Belediyesi ve Nea Propontida Belediyesi olarak kardeş şehir ilişkisi içerisinde yerel bir hizmet sayılacak olan Müslüman mezarlığının kurulmasını ve o bölgenin Müslüman mezarlığı olarak ilan edilmesi konusunda ortak bir çalışma yürütmek istediğimizi de kendilerine teklif ettik” açıklamasını yaptı. 

52 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle