Hoşgeldiniz  

MONO ELEKTRİK’TEN SPORA TAM DESTEK

admin | 19 Şubat 2021 | Spor, Tüm Manşetler A- A+

Mono Elektrik Genel Müdürü Enver Katrancı ofisinin kapılarını gazetemize açtı. İş hayatında zirveye kadar yükselen Katrancı Kumburgazspor Kulüp Başkanlığıyla başlayan, Güzelcespor’da asbaşkanlıkla devam eden, şimdi de Mono Elektrik B.Çekmece Tepecikspor’un sponsorluğu ile süren futbol macerası hakkında ilk kez konuştu.

Sorularımıza dobra dobra yanıtlar veren Katrancı futbola verdiği desteğin süreceğini, hem amatörleri hem de profesyonel kulüpleri destekleyerek her zaman sporun ve sporcunun yanında olmaya devam edeceklerini söyledi. İşte sorular işte Katrancı’dan herkesin merak ettiği cevaplar:

SORU: Başkanım sizi yıllardan beri tanıyoruz. Bu işe ilk olarak Kumburgazspor Kulüp Başkanı olarak girdiğinizi biliyoruz. Ardından Güzelcespor asbaşkanlığı ve sayısız amatör spor kulübüne malzeme desteği ve sponsorluk. Bugün de bölgemizin profesyonel kulüplerinden B.Çekmece Tepecikspor’un ana sponsoru olarak isminizi sık sık duyuruyorsunuz. Bu hikayeyi bir de sizden dinleyebilir miyiz?

“KUMBURGAZSPOR İÇİN ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYDUK”

ENVER KATRANCI: Kumburgazspor kulübünün maddi imkansızlıklar dolayısıyla sahipsiz kaldığı ve liglere giremeyeceği bana iletildiğinde hiç düşünmeden elimi taşın altına koyarak kulüp yönetimine girdik. O gün itibariyle de kulübün tüm borçları dahil ödeyerek kulübün ayakta kalmasını, kendi öz çocuklarıyla yola devam etmesini sağladık. Maddi manevi her türlü imkanı Kumburgazspor kulübüne sağladık. Kumburgazspor kulübünde yönetime yeni adayların çıktığını gördüğümde de yeni yönetime kulübü devrettik. Daha sonra Güzelce’den sponsorlukla ilgili destek çağrısı geldiğinde yine Güzelcespor’a da hem yönetime girerek hem maddi ve manevi desteklerimiz devam etti. Bugün geldiğimiz güne kadar bölgemizdeki sayısız spor kulübüne maddi desteklerde ve malzeme desteğinde bulunduk. Hala eski yöneticisi olduğumu Kumburgazspor ve Güzelcespor kulübüne maddi yardımlarımız ve malzeme desteğimiz devam etmektedir. Bölgemizdeki ilçemizin tek profesonel kulübü B.Çekmece Tepecikspor’dan sponsorlukla ilgili teklifler geldiğinde düşünmeden kabul ettik. Ve sponsorluk sözleşmesi imzalayarak destek olduk. Ayrıca yine Silivrispor yönetiminin çağrısıyla Silivrispor kulübüne de hem şahsım hem de firmam adına maddi destek ve sponsorluk desteğinde bulunduk. Aynı zamanda Süper Lig takımlarından Aytemiz Alanyaspor yönetim kurulu üyesi, dostum Enver Vural vasıtasıyla da Alanyaspor’a da skorbord sponsoru olduk.

“FUTBOLA SEVGİM FENERBAHÇE İLE BAŞLADI”

SORU: Futbol sevdası nereden başladı? Nereden geldiğini anlatır mısınız?

ENVER KATRANCI: Bildiğiniz üzere Türkiye’de halk arkasında en popüler spor futbol. Bizim de futbol aşkımız 7 yaşından itibaren Fenerbahçe spor kulübü taraftarı olarak başladı. Daha sonra amatör liglerde ve üniversitede futbol oynadık. Çocuklarım da futbol oynadığı için içinden kopamadık.

“KOYDUĞUMUZ TEK ŞART BİR ÜST LİGE ÇIKMALARI”

SORU: B.Çekmece Tepecikspor’la ilgili sponsorluk anlaşmasına belli bir süre koydunuz mu?

ENVER KATRANCI: B.Çekmece Tepecikspor’la yapılan sponsorluk anlaşması bir seneyi içermektedir. Koyduğumuz tek şart bir üst lige çıktığında sponsorluğun devamıdır.

“FENERBAHÇE YÖNETİMİNE GİRMEK İSTİYORUM”

SORU: Sizi şu anda hem bir sponsor hem de bir spor adamı olarak takip ediyoruz. İleride kendinize koyduğunuz bir hedef var mı? Sizi 5 ya da 10 sene sonra sporun neresinde göreceğiz?

ENVER KATRANCI: Şu an Fenerbahçe spor kulübü kongre üyesiyim. Hedeflerimden bir tanesi Fenerbahçe spor kulübü yönetimine, özellikle altyapıdan sorumlu olarak girebilmek. İkincisi de şirketim adına bölgemizdeki profesyonel spor kulüplerinden bir tanesini alarak onu üst liglere taşımak.

“ALÇAKGÖNÜLLÜLÜK VE YARDIMSEVERLİK”

SORU: Bölgemizde Enver Katrancı denildiği zaman inanılmaz bir saygı var size karşı. Bunu nasıl sağladığını anlatır mısınız?

ENVER KATRANCI: Alçakgönüllülük ve yardımseverlik. Başka bir açıklaması yok. Saygı ve sevgi de karşılıklı.

“PROFESYONELLER AMATÖRLERE DESTEK OLMALI”

SORU: Amatör spor kulüplerinin de, profesyonel kulüplerin de içinde bulunan biri olarak ikisini karşılaştırabilir misiniz?

ENVER KATRANCI: Türkiye’de profesyonel spor kulüpleri çok uzun yıllardan bu yana altyapılarını ve amatör kulüpleri desteklemedikleri için futbolcu yetiştirememekteler, transferlerle bu işin çok uzun süre yürüyemeyeceğini hala görmemekteler. Çok yakın zamanda tüm profesyonel spor kulüpleri maddi anlamda çok zorlu süreçlere girecekler. Amatör spor kulüplerinde en büyük problem tesislerinin yeterli olmayışı ve kalifiye altyapı antrenörlerinin olmayışı en büyük problem. Amatör spor kulüplerinde teknik direktör, antrenör lisansları federasyon tarafından tekrar gözden geçirilerek sadece ve sadece spor akademisi mezunu insanlara verilmelidir. Hem çocukların fiziki yeterliliği hem çocukların psikolojik olarak hazırlanması, hem çocukların beslenme alışkanlıklarının yerleştirilmesi amatör spor kulüpleri tarafından birinci öncelik olması gerekiyor. Amatör spor kulüpleri sürekli şampiyonluk için değil amacının altyapıdan profesyonele sporcu yetiştirmek olmalıdır. Profesyonel futbol takımlarının amatör spor kulüplerinden bölgesel olarak birer adet pilot takım seçmesi ve onun üzerinden yetişen çocukların altyapılarda ve A takımlarda şans bulması hem amatörleri teşvik edecek hem de profesyonel takımların finansman yükünü azaltacaktır.

“LİGLERİN OYNANMAMASI BANA GÖRE DOĞRU”

SORU: Pandemi dolayısıyla amatör liglerin oynanmamasını bir spor adamı olarak nasıl karşılıyorsunuz?

ENVER KATRANCI: Pandemi dolayısıyla ara verilen amatör liglerin oynanmaması bence çok doğru. Çünkü profesyonel liglerdeki futbolcuların  bile Covid-19’a yakalanması bu kadar teste ve korumaya rağmen  kolay olurken amatörlerde bu pandemi sürecinin çok daha fazla olacağı kanaatindeyim. Profesyonel takımların bile pandemi süresince yaptırdığı testlerden dolayı parasal yönden zorlandığı bu dönemde amatör takımların bu masrafları karşılama şansı maalesef yoktur. Dolayısıyla amatör liglerin oynanmaması doğru bir karardır. Profesyonel takımlara oyuncu yetiştiren, altyapılardaki çocuklar için bu yıl kayıp bir yıldır. Ancak herşeyden önce sağlık dediğimizde bir hayat kaybetmek, bir yıl kaybetmekten çok çok daha önemlidir.

“ALTYAPI ANTRENÖRLERİ ASGARİ MAAŞLE NE KADAR VERİMLİ OLABİLİR?”

SORU: A takımlarda teknik direktörlere inanılmaz paralar veriliyor. Ancak aynı ilgi alaka futbolcu yetiştiren altyapı antrenörlerinden esirgenmekte. Siz bu durumu kulüplerin altyapılarına büyük destekve veren bir spor adamı olarak nasıl karşılıyorsunuz?

ENVER KATRANCI: Daha evvelki cevapta da söylediğim gibi altyapı hocalarının daha donanımlı olması gerekiyor. Ayrıca bu hocaların amatör kulüplerin dışında bölgedeki belediyeler tarafından veya profesyonel takımların destekleriyle hocaların maaşının arttırılması gerekiyor. Doğru hoca, doğru maaş veya doğru imkanlar iyi çocuklar yetiştirebilir. Profesyonel liglerde bile A takım hocasının aldığı maaş ile altyapı hocasının aldığı maaşlar arasında uçurumlar var. Profesyonel takımların altyapısındaki hocaların aldığı asgari maaş ile ne kadar verimli olabileceğini ve futbolcu yetiştirebileceğini kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

“MONO ELEKTRİK FUTBOLUN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEKTİR”

SORU: Günümüzde, özellikle pandemi sürecinde sponsorlar futboldan desteğini çekmeye başladı. Mono  Elektrik olarak sporun içindeki  yatırımlarınızla bu yapının içinde olmaya devam edecek misiniz?

ENVER KATRANCI: Pandemi sürecinde tüm firmalar haliyle zor duruma düştüler. En önemlisi de önlerini görememeye başladılar. Dolayısıyla bu tür sponsorluklardan çekilmeleri gayet doğal. Ancak imkanı olan tüm şirketlerin bölgesinde var olan amatör veya profesyonel spor kulüplerine zor dönemde destek olması sosyal sorumluluk projesi olarak görülmelidir. Mono Elektrik bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de bölgemizdeki amatör ve profesyonel spor kulüplerine her zaman maddi olarak yanında olmaya devam edecektir.

 “ALANYASPOR’U DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Alanyaspor’la bu duygusal bağınızın nasıl başladığını ve geliştiğini anlatır mısınız?

ENVER KATRANCI: Alanyaspor Yönetim Kurulu Üyesi Enver Vural’ın dostluğundan kaynaklı takip etmeye başladım. Yaklaşık 3-4 yıldan bu yana da başarılı sonuçlarını gördükçe ilgim ve sevgim daha da artmaya başladı. Alanyaspor tesislerini gezdiğimde ilçe takımı olmasına rağmen tüm yönetim kurulunun özveri ile çalışıp sorumluluklarını paylaştığı ve altyapıya çok önem verdiklerini gördüğüm için gönül bağım oluştu. Ayrıca bundan sonraki süreçlerde de Mono Elektrik olarak Alanyasporumuzu maddi ve manevi olarak desteklemeye devam edeceğiz.

“KUMBURGAZ STADI’NIN YAPILMAMASI İÇİMDE UKDE KALMIŞTIR”

SORU: Kumburgazspor kulüp başkanı olduğunuz dönemde en çok içinizde ukde kalan şeyin Kumburgaz Stadı olduğunu biliyoruz. Sizi Kumburgazspor’dan uzaklaştıran  nedenlerden birinin de bunun olduğunu söyleyebilir miyiz?

ENVER KATRANCI: Kumburgazspor Kulüp Başkanlığım dönemimde B.Çekmece Belediye Başkanı Sayın Dr. Hasan Akgün’ün basın önünde verdiği sözlere rağmen hala bu spor kompleksinin yapılmaması içimde ukde kalmıştır. Göçebe gibi taşıma su ile değirmen döndürmek gibi Kumburgaz’daki çocukların, gençlerin önünü açma şansımız yok. Kumburgazspor’un şu an yönetiminde olmasam bile hala bu Kumburgazspor’a verilen sözlerin yerine getirilmesi için çabalarım devam etmektedir.

ENVER KATRANCI KİMDİR?
1971 yılında Bulgaristan’ın Silistre’de doğdu. 1978 yılından beri B.Çekmece-Kumburgaz’da ikamet etmektedir. İlk, orta ve lise öğrenimini B.Çekmece’de, üniversite tahsilini ise Trakya Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Evli ve iki evlat sahibi olan Katrancı aynı zamanda Fenerbahçe Kongre Üyesi. Mono Elektrik firmasında genel müdür olarak görev yapan Katrancı aynı zamanda Kumburgazspor’kulüp başkanlığı, Güzelcespor’da da asbaşkanlık yaptı.
240 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle