Hoşgeldiniz  

MECLİS ÜYESİ Mİ, MUHASEBE MÜDÜRÜ MÜ?

admin | 08 Temmuz 2020 | Köşe Yazıları


admin
habermarmaragazetesi@gmail.com

Çatalca Belediyesi’ndeki arkadaşlarımdan ve eşimden öğrendiklerim kadarıyla Muhasebe Müdürü Aylin Sezer’in üzerine Ak Parti Belediye Meclis Üyesi, Belediye Başkan Vekili ve eski muhasebe müdürü Süheyla Topçu getirilmiş. Resmi olmasa da bu görevi üstlendiği iddia edilen Topçu’nun tüm mesaisini muhasebede harcamaya başlamış.

Arkadaşlarımın ifade ettiğine göre de tüm muhasebede yetkiler ondan geçiyormuş. Yetmiyor tüm dosyaları muhasebede inceliyor ve para akışı onun verdiği direktiflerle yapılıyormuş. Yani nereye para gönderileceği Topçu tarafından belirleniyormuş.

Muhasebe Müdürü Aylin Sezer’in kendi inisiyatifinde ödemeleri elinden alınmış ve bu ödemelere Topçu karar veriyormuş.

Hatta ve hatta kendisine bir masa bile hazırlattığını da arkadaşlarım belirtiyorlar. Belli ki muhasebe müdürlüğünü özlemiş.

İfade edildiği üzere de tüm dosya incelemelerini de Mülkiye Müfettişi tarafından soruşturma geçiren muhasebede bulunan bir elemanın yardımıyla yapmaya çalışıyormuş.

Kısacası yıllarını dirsek çürüterek muhasebe müdürü olan Aylin Sezer orada sadece imza atmakla sınırlı kalmış. Yani bir meclis üyesi seçilen birisi onlarca diploma alan muhasebe müdürüne emir vermeye başlamış. Tüm insiyatiflerini elinden alıvermiş.

Bir nevi mobbing yaparak görevinden uzaklaştırmak için uygulanan baskı da desek daha doğru olur diyebiliriz bu anlatılan söylemlere göre. Ben anlatılanlara göre bu yorumları yapıyorum elbette.

Süheyla Topçu’nun muhasebede mesaisini harcadığı doğrudur. Bunu da herkes bilmektedir. Elinde dosyalarla görüldüğü ve her daim dosya incelediği ve Aylin Sezer’in başından ayrılmadığını da herkes görmüştür.

Diğerlerinin ne kadar doğru olduğu ise, kendisinin yapacağı açıklamalara bağlı.

Eğer Süheyla Topçu muhasebecilik yaptığı günlere özendiyse zamanında emekli olmayıp devam edecekti ve koltuğu Aylin Sezer’e kalmayacaktı.

Diğer yandan bu kadar belediyenin haklarını hukukunu düşünüyor ise neden seçimin hemen sonrası kasada para yokken ve belediye borç batağındayken gelmedi de belediyenin kasası para görmeye başladığı zaman gelmeyi uygun gördü? Şimdi kasada, satılan üniversite arazisinden gelen 40 milyonun olduğu zaman mı aklına belediyenin muhasebesini korumak geldi? Kasada para yokken muhasebe yapılamıyor mu? Aylin Sezer bunu çok da iyi başardı. Bu zamana kadar da hiç borçlardan haciz getirmemekle birlikte.

Ayrıca her seçilen belediye meclis üyesi bir müdürün yanında tüm gün mesaisini harcarsa ne olur? Eğer meclis üyeleri kararları verecek memur vasfındaki müdürler karar aşamasında söz sahibi olmayacaksa belediyelerde müdürlere ne gerek var? Seçimlerde halk belediye meclis üyesi seçerken halkın içinde olmaları, halkın hak ve hukuklarını korumaları, şikayet ve sorunları meclise taşımaları için seçti. Muhasebenin başına geçip söz sahibi olması için değil. Hem Süheyla Topçu siyasi bir kişilik. Siyasi meclis üyesi. Her an muhasebede zamanını harcaması ne kadar ahlaki olabilir ki?

O zaman her meclis üyesi muhasebenin başına geçsin herkes ne oluyor bitiyor öğrensin değil mi?

Bir de hep elinde dosyalarla dolaşmasının altındaki neden nedir? Bütçe komisyonunda olabilir. Ancak Bütçe Komisyonunda yapılan incelemelerde istenildiği vakit muhasebe çalışanları tarafından dosyalar kendisine getirilir. O zaman komisyondaki herkes bu dosyaları inceleyebilir. Bu dosyalar kişiye özel incelenecek dosyalar değildir. Oldu olacak eve de dosya götürüp çalışsın demeden de edemeyeceğim.

Buradan Mesut Üner’e seslenmek istiyorum.

Hiçbir şaibesi olmayan bir müdürün üzerine meclis üyeni koyan sen misin? Neden mülkiye müfettişliği tarafından soruşturma geçiren müdürlerin üzerine meclis üyesi getirtmiyorsun? Amaç burada kendi ellerinde göreve getirdiğin Aylin Sezer’e Topçu tarafından mobbing uygulayarak görevinden istifa ettirmeye mi çalışmak? Eğer durum böyleyse sana seçim öncesi koşulsuz destek veren Aylin Sezer vefasızlık örneği göstermiyor musun?

Mesut Üner eğer böyle bir düşünce içerisindeysen ve Aylin Sezer’in istifaya zorlamaya çalışıyor ve yerine daha kolay imza atacak birisini atamak istiyorsan bunu açıkça söyle. Ben burada soruşturma geçirenlerle, geçmiş dönem belediyeyi borç batağına sürükleyenlerle belediyeyi yöneteceğim diyorsan onu da söyle. Muhasebede kolay imza atacak adam lazımsa onu da açık söyle. Kimse sana darılmaz. Ama halkın sana olan güveni azalır. Liderin Tayyip Erdoğan’ın vefasından nebze dahi sende olmadığı görünür ki, bu da bağlı bulunduğun siyasi partine yaptığın büyük bir saygısızlık olur. Ancak son haftalarda gördüğüm davranışlarından sonra Ak Parti ile pek bağdaşmadığını da dile getirmek isterim.

Unutma sıkıntılı günlerinde beraber yürüdüğün insanları rahata kavuştuktan sonra peçete gibi atmaya kalkmak harcadığın insanları küçültmez. Aksine büyültür. Sen küçülürsün.

BELEDİYE ÇALIŞANLARI NEREDE?

Bir çok arkadaşım belediyede işleri olduğunda her zaman müdürlerin, memurların, çalışanların olmadığını, ya sigara içmekte ya da çay ocağında olduklarını öğreniyorlarmış.

Benim bildiğim iş ahlakına göre mesai saatleri içerisinde sigara molaları ve çay molaları vardır. Bu molalarda uzun süreli değildir. Çalışanlar her kafalarına estiğinde bu molaları kendileri yaratamazlar. Öyle her istediğinde izin alıp çocuklarını almaya, hava almaya, gezmeye, banka, fatura yatırmaya gidemezler.

Ancak Çatalca Belediyesi’nde durum biraz farklı gibi.

Herkes istediği gibi istediği zaman keyfine göre hareket etmekte serbest.

Çay ocağı ilçedeki en fazla çay satan çay bahçesinden daha fazla çay yapıyor dense inanacak durumdayım.

Tabi yapılan çay, şeker, insan gücü vb. harcamalar bedava olması bunların oluşmasına sebep oluyor. Aynı belediye lokantasından bedava yemek verildiği gibi.

Şimdi Mesut Üner çıksa ve bize söylese bir yıl içinde belediyede harcanan çay ve şeker bedelini. Yapılan fazla harcamalarla neler yapılabileceğini? Hadi bekliyoruz açıklamasını…

Hal böyle olunca belediyede bir düzensizlik olduğu görülüyor. Ya otorite boşluğu bulunmakta ya da belediye çalışanları üstlerini takmamaktadır. Hele hele belediyenin içine girdiğinizde o çıkış kapıları önünde çalışanların sigara içmelerinden dolayı oluşan ağır sigara kokusundan herkes şikayetçi.

Tabi bu da belediyedeki disiplini, tertibi, otoriteyi gösteriyor.

575 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle