Hoşgeldiniz  

MASKE, MESAFE, HİJYEN Acaba Yeterli mi?

Naci Akay | 05 Ekim 2020 | Köşe Yazıları


Naci Akay
bilgeofis@hotmail.com

   Kovid-19 salgınından korunmak için, bu 3 tedbirin bile, kimi hallerde yeterli olmadığı söyleniyor. Bu tedbirlere rağmen, demek ki bazı olumsuzluklar görülmüş. Bendeniz, salgının başından bu güne kadar iki defa evin dışına çıktım. İkisinde de çift maske ve siper taktım. Yine de korkudan sıyrılamadım.

      Değerli okurlarım; Bendeniz hekim değilim, bir sağlık elemanı da değilim. Ancak, Kovid-19 denilen bu virüsün yaydığı ölümcül hastalık ortaya çıktığından beri, olup biteni dikkatle izliyorum.

    Yalnız bize değil, bütün dünyaya korku salan bu illetin ne zaman sonlanacağını bilen yok. Gelen bilgilere göre, tedavi edici ilacının ve koruyucu aşısının bulunması için dünya çapında harıl harıl çalışılıyor.

    Yine gelen bilgilere göre, bu iki ilacın bulunması için, bir zaman verilemiyor. Verilen süreler, hayali ve boş laflar olarak görülüyor.

   O halde, insanlara düşen, bu illetin bulaşmasından korunmak ve bu konuda gerekli olan tedbirleri almaktan ibaret.

                     KORUNMA ÇARELERİ YETERLİ Mİ?

     Hastalıktan korunma çaresi olarak hemen her yerde geçerli olan 3 yol öneriliyor. 1-MASKE,  2- MESAFE,  3- HİJYEN (Temizlik)

   Başlangıçta pek bulunamayan maskeler, artık her yerde var. Tanesi 1 lirayı geçmiyor. Çeşitleri olmakla beraber, en uygununu bulmak ve almak gerekiyor. Çünkü, korsan üreticilerin de olduğu ve işe yaramayan maskeleri piyasaya sürdükleri söyleniyor.

    Mesafe durumuna gelince, insanların birbirine fazlaca yaklaşmamaları, temas etmemeleri, aralarındaki mesafenin asgari 2 metre olması gerekir deniliyor. Bu hastalık, daha çok öksürük ve hapşırık yoluyla bulaştığı için, bu mesafenin şart olduğu bildiriliyor.

   Ve nihayet, hijyen denen temizliğe dikkat edilmesi gerekiyor. Bunun için de normal sabunlu su ile ellerin yıkanması, ellerin ağız, burun ve gözler bölgesine mümkün mertebe sürülmemesi ve böylece her türlü temizliğe dikkat edilmesi öneriliyor.

                                 PEKİ, BUNLAR YETERLİ Mİ?

    İşte, esas sorulması gereken soru bu. Bu konuda çalışma yapan ve hastaları olan bir hekim dostumla görüşüyorum. Bu dostum diyor ki, “Bu üç tedbire bile, fazlaca güvenmemek gerekiyor. Çünkü, gelen kimi hastaların, bu üç tedbire titizlikle uydukları halde, yine de kendilerini koruyamadıkları anlaşılıyor.”

    Bu durum, çok seyrek olmakla beraber, ne yazık ki oluyor. O halde, “Ben her türlü tedbiri alıyorum. Bu üç kurala dikkatle uyuyorum.” Demek, yeterli olamıyor.

   Demek isterim ki, insanlarımızın iç içe olduğu, bu kurallara dikkat etmediği ve hastalığı pek ciddiye almadığı ortada iken, çok fazla tedbirin bile yeterli olamayacağı söyleniyor. Benden uyarması.

     O halde, biz yine de tedbiri elden bırakmayalım. Bana bir şey olmaz gibi laflar etmeyelim. Yalnız kendimizi değil, yakınlarımızı ve çevremizi de düşünmek gerekir.

    Tedbirli olmayan herkese, mutlaka  bir şeyler olur.

32 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.