Hoşgeldiniz  

Kişiye özel işgale izin mi?

Ali Girgin | 04 Şubat 2021 | Köşe Yazıları


Ali Girgin
aligirgin1975@hotmail.com

Babanızın malını mı işgal ettiriyorsunuz?

Çatalca Cumhuriyet Meydanı’nın hemen yanında küçük süs havuzunun bitişiğinde insanların dinlenmek, banklarda oturmak için kullandıkları park alanına işgalle konulan dev reklam panosu ilçenin meydanında bir ucube gibi durmaya devam ediyor.

Daha önce Meydandaki zabıta noktasının yanında bulunan ve yasallığı tartışılan, kaçak elektrik kullandığı iddia edilen ve elektriğin halkın kullandığı ortak kullanım alanından kullanan dev ekran panosu Millet Bahçesi yapıldığından dolayı belediyenin vatandaşların dinlenmesi, havuz karşısında ferahlaması için yapılan parkın içine inşaatı yapılarak konuldu. Vatandaşların oturdukları bankların kaldırılarak yerleştirilen reklam panosu tamamen yasal olmadığı, elektriğini de şu anda kaçak olarak kullandığı iddia ediliyor.

Can güvenliği açısından da vatandaşlara büyük tehlike arz eden bu dev ekran belediyenin gibi lanse edilse de tamamen bir kişiye ait ve bu kişi bu dev ekranda yayınladığı reklamlarla senede milyonlar kazandığı belirtiliyor. Elektriğini kaçak olarak başka yerlerden alan bu dev reklam panosu diğer yandan ruhsatının da olmadığı belirtiliyor.

Bu dev ekranın da yeni yerine konulması izninin de Park Bahçeler Müdürlüğü tarafından verildiği belirtiliyor.

Şimdi müdürlük diyebilir. Bu dev ekranla sözleşmemiz var diye. Hatta bu dev ekran bizim görsellerimizi bedava yayınlıyor diye. Ya da resmi girişimlerde bulundu bizde kabul ettik diye.

Şimdi ne cevap verilirse verilsin hemen birkaç soru sormak isterim kendilerine.

Halkın ortak kullanım alanı olan ve tamda meydanda halkın en uğrak yeri olan, halkın ferahlaması, dinlenmesi, yaşlılarımızın az da olsa zaman geçirdiği park alanı babanızın malı mı da işgal karşılığı özel şahıslara veriyorsunuz?

Bu park alanı babanızın malı mı ki, halka sormadan, halkın oturduğu bankları kaldırıp, bir de elektrik yüklü demir panosunun kaçak elektik kullandığını bile bile, halka tehlike saçtığını bile bile dev ekranı buraya koyuyorsunuz? Çatalcalı olmadığınız her halinizden belli olacak ki bir Çatalcalı buna asla müsaade etmezdi.

Bu dev ekranın ruhsatı var mıdır? Ruhsat yoksa nasıl çalışmasına izin verilmektedir? Yasal olmadığı belirtilen bu panoya gayri yasal nasıl çalışma izni verilmektedir?

Dev ekran panosunun işletmecisi ile sözleşmemiz var diyeceksiniz. Bu sözleşme Zabıta noktası yanıyla ilgili. Şimdiki bu alanla ilgili yeni bir sözleşme yapıldı mı? Sözleşme yapıldıysa bu konu meclis gündemine getirildi mi? Ya da bu konu müdürlüğün ben verdim oldu bittiye mi getirildi? Müdürlüğün buna resmi olarak yetkisi var mı?

Bu işletme reklam aldığı işletmelere belediye ile birlikteyiz. Belediyeden geliyoruz diyerek halka belediyeyi baskı unsuru olarak kullanıyor mu? Kullanıyor ise belediyenin, işletmenin aldığı milyona yakın reklam gelirlerinden payı ne kadardır? Bu payı kim almaktadır? Yani hangi müdürlük.

Belediyenin tüm aktiviteleri bedelsiz olarak reklam panosunda yayınlanıyor diyebilirsiniz. Bu işletmenin dev ekran panosunda yayın yaptığına dair belediyeye son beş yıl içerisinde sunduğu fatura var mıdır? Varsa sözleşmeye uyulmadığı görülmemekte midir?

Dev ekran civarda esnaflar 10-15 bin lira kira verirken belediyeye ne kadar işgal adı altında kira vermektedir? Kirası en az 45-50 bin lira olması gerekiyor. Bu kiralar yayınladıkları reklam hizmetleri ile ilgili belediyeye sundukları faturalar karşılığı mahsup mu edilmektedir?

Hiçbir sözleşmesi, ruhsatı, yasallığı olmayan, vatandaşların yaşamlarını tehlike altına sokan, oturdukları bankları gasp eden, kaldırtan, dinlence alanlarını rezil eden, elektriği kaçak olarak kullanılan, senelerce halkın ortak kullanım alanlarından kaçak kablolar çekilerek elektrik alınarak hayatına devam ettirilen bu ucube dev reklam panosuna Park ve Bahçeler Müdürlüğü izin vermeye devam mı edecektir? Buna dur deyip halkın malının işgaline son mu verecektir ya da müdür “ben her şeyi yaparım. Varsa birisi gelsin bana gıkını çıkarsın. Ben buranın belediye başkanından sonra gelen ikinci belediye başkanıyım” mı diyecektir bekleyip göreceğiz.

Özellikle tekrar etmek isterim ki, Çatalcalı’nın hakkını işgalle birilerine vermek ilçe halkına yapılmış büyük saygısızlıktır. Hele hele dev reklam panosunun işletmesinin Çatalca merkezli olmaması ve verilmesi daha büyük bir saygısızlıktır. Çatalca halkının dinlenmek için oturduğu bankı kaldırıp bu ucubeyi dikmek daha büyük bir saygısızlıktır. Halk burada ferahlasın, dinlensin diye bir de havuz yapılan zaten küçük bir park alanına inatla ucube dikmek ilçe halkıyla dalga geçmektir. Hele hele bir iddia var ki bu ucubenin dikilmesi öncesi temelinin de belediye işçileri yani Park Bahçe Müdürlüğü işçileri tarafından yapıldığı iddiası ilçe halkına resmen bir hakarettir. Ben bunu hakaret olarak kabul ederim.

Hiç kimse ama hiç kimse benim park alanımın içine işgal ile tehlike saçan, benim vergilerimle verilen elektrikten kaçak olarak kullanan, ruhsatı olmayan, tüm bunların ışığında bedava para kazananlara yol verenlere karşı sessiz kalmamı bekleyemez. Kimse benim annemin, yaşlı teyzelerimin oturduğu bankı kaldırarak oraya bir ucube dikip hizmet etmiş gibi beni salak yerine koyamaz. Hiç kimse benim park alanımda özgürlüğümü işgallerle kısıtlayacak tutum içerisine giremez. Adı üzerinde işgal. İşgalle birileri benim ortak kullanım alanımı bir nevi gasp edemez. Kısacası buna ses çıkartmayanlar, işgali sevenler olabilir. İzin verebilir. Hatta “ben başkandan sonra bir numarayım her şeyi yaparım” tutumları içerisine girebilir. Ancak unutulmaması gereken bir nokta var ki burası Çatalca Büyükçekmece değil.

Son sözüm şudur ki, bugün bu işgallere izin verenler yarın öbür gün daha neler yapmazlar? Nelere izin vermezler? Hatta ve hatta oturdukları koltuklarda halkın verdiği gücü halka hizmet dışında nerelere kullanmazlar? Düşünmekte gerekiyor.

Yukarıda belirttiğim hususları Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner’in haberi olmadığına eminim. Eminim çünkü haberi olsa böyle bir ucubenin dikilmesine kendisi asla izin vermezdi. Halkın ortak kullanım alanlarının işgaline izin vermezdi. Halkın oturduğu bankı söktürüp bu ucubeyi diktirmezdi. Buradan kendisine seslenmek istiyorum. Mesut Başkan bu ucubeyi kaldırt. Bu ucubenin dikilmesine izin verenler neden bu tutum içerisine girdiklerine, nasıl halkın düşüncelerini almadan bu tür işlere giriştiklerine, kendisinin haberi olmadan nasıl böyle bir işe izin verdiklerini sor. Kısacası kraldan kralcıların kulaklarını çek. SAYGILARIMLA…

NOT: Park ve Bahçeler Müdürlüğüne sormak isterim. Her yere işgale izin veriyorsunuz bakıyorum. Ben de tam Cumhuriyet meydanının yanında büyük bir totem dikmek istiyorum. Kaçak elektrik kullanan, ruhsatı olmayan, temelinin de sizin yapacağınız bir totem. Bir tarafına belediye logosu bir tarafına da kendi gazetemin logosu. Her yere gidip ben belediye ile beraber çalışıyorum diye de reklam toplayacağım. Ayrıca arada sırada reklam veriyorsunuz diye belediyeye faturada sokayım. Kiralarımı da mahsupla ödeyeyim. Senede milyona yakın para kazanayım. Hemen bir sözleşme yapalım. Sözleşmeyi makamınıza gelerek mi yapalım yoksa kamuoyu önünde imza töreniyle mi?

246 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.