Hoşgeldiniz  

KADINLARLA DAHA GÜZEL GÜNLERE

Yağmur Aydın | 22 Şubat 2021 | KADIN AKTÜEL A- A+

Marmara Aktüel Gazetesi’nin ara vermeden dördüncü sayısını çıkartmış bulunuyoruz. Öncelikle bu göreve beni layık görüp, güvenen ve kadınların sesi olacağıma inanan gazete imtiyaz sahibimiz Ali Girgin’e teşekkürlerimi sunuyorum. Sonrasında da, tüm zorluklara, engellemelere ve kadının sesini kesmek için asıl zihniyetlerini ortaya koyarak gazetemize ticari ambargo uygulayanlara karşı dik durarak gazetenin sürekliliği için çalışan ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Bu göreve getirildiğimde hiçbir yabancılık çekmedim. Çünkü son on yıldır ailem bu işin içinde olduğu için neredeyse her gün gazetecilik mesleğinin içindeydim. Ortaokul yıllarında gazeteci olmaya karar verdim ve bunun için kendime hedef belirledim.

Bazı kadınlar gibi terör örgütü fetönün okullarında hiç gitmeden, bu okullardan sahte diploma alıp bir yerlere seçilmek yerine, bir yerlerde görev almak yerine, beynimi kullanarak derslerime çalıştım ve üniversite sınavlarında Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü kazandım. Bu benim hedefimin ilk başarısıydı. Okulumu zaman kaybetmeden zamanında bitirdim ve stajımı yaparak iş hayatına atılmak için kendime hedefler koydum.

İmtiyaz sahibimiz Ali Girgin’in on yıldır her durumda evde kadın gazetesi projesini anlatması ve bu projeyi hayata geçirmek için zamanı kolladığını biliyordum. Ve hedefimin gerçeğe dönmesi için bu proje benim için bir şanstı. Kadın gazetesinin çıkması için görev almak istediğimi, kadınların sesi olmak adına bu gazetede çalışabileceğimi, kadınlarında her ortamda girişimcilik ruhu olduğunu ve bunu başarıya götürecek akla ve beceriye sahip olduğumu dile getirdiğimde Ali Girgin hiç tereddüt etmeden gazetenin hemen çıkacağını belirtti. Ardından sürekliliğinin sınırsız şekilde olacağını söylemesi ve ardından “her şey sende. Gazetede haberlerde hiçbir tasarrufum olmayacak. Kadınların sesi olmak için attığın bu adım hayırlı olsun”  diyerek konuşmayı bitirmesi gazetecilik adına alacağım ilk tecrübeydi. Çünkü iş hayatında attığım ilk adımda tüm gazetenin yetkisinin bana koşulsuz verilmesi, yapılacak haberlerde imtiyaz sahibinin tasarrufunun olmaması, hiçbir etki altında kalmadan gazetenin çıkacağının garantisinin verilmesi benim için bir onurdu. Kısacası bana olan güvenin simgesiydi.

Düşünsenize bir erkek bir kadın gazetesi çıkartılmasına izin veriyor. Tüm baskı, mizanpaj, dağıtım, hukuki destek, gerektiğinde haber, belge, bilgi, görsel desteği, yer, ofis ve hiçbir getiri olmadan sonuna kadar çıkartılacağı ifade edilen bir kadın gazetesinin sadece ve sadece kadının sesi olması adına bana gazetenin yönetimi veriliyor. Ayrıca haberlerde tasarruf noktasında hiçbir etkiye maruz kalınmadan hür ve özgür bir şekilde bu gazetenin çıkması isteniyor. Kısacası bir kadının istediği ancak başaramadığı bir şansı bir erkek kadınların sesi adına buna ön ayak olabiliyor. Ama gelin görün ki, bu gazetenin engellenmesi, çıkartılmaması adına ilk tehtidvari söylemler ve hareketleri de ne yazık ki bir erkekten değil bir kadından görüyoruz. Ardından kadının sesinin kısılması adına gazetemizin merkezi olan Çatalca’da zihniyetini ortaya koyarak ilk ticari ambargoyu da kadınlara değer verdiğini, Atatürkçü olduğunu, kadınların oyuyla seçilen Çatalca Belediye Başkanından almak ise bizlerin ne kadar doğru yolda olduğunu gösteriyor. Tüm bu tehditlere ve ambargolara karşı duranın bir erkek olan imtiyaz sahibimiz olması da gazetemizin nasıl bir karaktere ve sağlam ideolojiye sahip olduğunu gösteriyor. Kısacası sözünde durduğuna, kadınlara ve çocuklara nasıl değer verdiğine, kimsenin hâkimiyetinde olmadan basın meslek ilkeleri doğrultusunda özgürce kadınlarında bir gazetesinin olacağının mesajını veriyor.

Gazetemizin yaşaması adına kadınların da sesi olacağını düşünen ve biz gazetemize destek veren tüm erkeklere, kendi sesi olan ve baskılara karşı dik durmamız adına bizleri sonuna kadar destekleyen tüm kadınlarımıza buradan teşekkürlerimi sunuyorum. Tüm kadınlarımızın gazetemizde yeri olduğunu da eklemek istiyorum.

186 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle