Hoşgeldiniz  

Hayvanlara Eziyet Edenin, Allah B……. Versin!

Naci Akay | 30 Aralık 2020 | Köşe Yazıları


Naci Akay
bilgeofis@hotmail.com

Gün geçmiyor ki, TV haberlerinde hayvanlara eziyetle ilgili bir haber olmasın. Hayvanlara eziyet eden insan kılığındaki bu iki ayaklı hayvanlarla, devlet etkili mücadele edemiyor. Bu zalimlerin işkencesinden, hayvanlar korunamıyor. Anlaşılan o ki, cezalar yetersiz.

     Değerli okurlarım;  Rahmetli babamı, hayvan sevgisinden ötürü ayrıca hep yad ederim. O, “Cinsi ne olursa olsun, hayvanları koruyun. Onlara eziyet etmeyin. Çünkü, onların bizim gibi dili yoktur. Dertlerini, acılarını söyleyemezler.” Deyip, bizi sürekle uyarırdı. Doğru olan da buydu.

    Ama, buna karşın özellikle sokak ve  koşum hayvanlarına eziyet edildiğini, güçlerinin üstünde ağırlık yükleyerek, onlara eziyet edildiğini, küçük bir suç işlediklerinde bile dövülüp, horlandıklarını görüyorduk, üzülüyorduk.

    Ne var ki, yaşadığımız bu dönemdeki kadar hayvanların işkence gördüğünü, dövülüp horlandığını, sakat bırakıldığını, aç ve susuz bırakıldığını ve böylece ölüme terk edildiğini görmedik.

    Gün geçmiyor ki, özellikle kedi-köpek cinsi hayvanlar dövülmesin, öldürülmesin. Onlara işkence yapılmasın.

    O insandan çok canavar kılığına bürünen vahşi yaratıklar, otomobilinin arkası atını ya da köpeğini bağlayıp, arabasını sürüp o hayvanı adeta perişan ediyor.

   Aynı canavar kılıklılar, kedi ya da köpeğe işkence ediyor, hayvanı sakat bırakıyor ve sokağa atıyor. Ya da, elinde gezdirdiği  Pitboul cinsi köpeği o zavallı hayvanın üstüne salıp, boğduruyor, parçalatıyor.

   Gücünden istifade ettiği atı ya da eşeği, takatten  düşürdükten sonra aç bırakıyor, çayıra, ormana salıp, adeta ölüme terk ediyor. O kadar çok ve çeşitli örnekler var ki…

                                     BELEDİYELER İNSAFLI

     Ne var ki, Belediyelerin çoğu, bu sahipsiz ve çaresiz hayvanlara sahip çıkıyor, onlar için barınak hazırlıyor, karınlarını doyuruyor.

     2004 yılında çıkarılan 5199 numaralı Hayvanları Koruma Kanunu yetersiz. Kanuna konulan cezalar caydırıcı değil. Zaten, bir çok suç takipsiz kalıyor. Hayvanlara eziyet edenler, çok kere Adliyeye sevk edildiklerinde, ya Savcılar ya da mahkemede hakimler tarafından serbest bırakılıyor. Verilen ceza olursa para cezası oluyor ve sonuçta o mücrim kişi için caydırıcı olmuyor.

    Değerli okurlarım, Hayvanları bu işkencelerden kurtarmak için en önemli yol, onları kısırlaştırmaktır. Şimdi, bazı Belediyeler bunu yapıyor, ama hepsi değil.

   Bir çok hayvan sever onlara elinden geldiği kadar sahip çıkıyor. Ancak, bu yeterli değil. Yeterli ve gerekli olan hayvanlara eziyet eden bu aşağılık insanlara gerekli cezayı vermek ve onları bu zulümlerinden caydırmaktır.

     İki dileğim var. Birincisi, hayvanlara eziyet edenlerin Allah b……sını versin. İkincisi ise, Hayvanları Koruma Kanunu, yeniden ele alınsın.

40 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.