Hoşgeldiniz  

GÜNÜN KAZANANI

Mehmet Zehir | 12 Haziran 2020 | Köşe Yazıları


Mehmet Zehir
mehmetzehir@hotmail.com.tr

Dünkü yazımızda ‘’ Gecenin galibi Türk Devleti olmuştur’’ demiştik. Kaldığımız yerden devamla bugün gece ve gündüzlerin galip ve galiplerini aramaya çalışalım.

Mustafa Kemal Paşa’yı gecenin galibi yapan, içinden çıkmış olduğu büyük TÜRK SOYU ve O TÜRK SOYU’NUN kurduğu MEDENİYET ve DEVLETLERİN bütün birikimlerinin oluşturduğu unsurların izleridir.

Bu birikimler, herkeste gerek tinsel, gerek fiziksel olarak ayrı ayrı ağırlıklarda olabilirler.

Bu ayrı ayrı ağırlığın dengelenmemesi, davranışların birbirinden uzaklaşarak bağlı bağımsız sergilenmesine sebebiyet verebilmektedir.

Dolayısı ile tinsel ve fiziksel değerlerimizi bilimsel olarak tanımlayıp geliştirdikçe; bu unsurların ayrışması arasındaki makas azalacak; farklı davranışlar yerini olağan ve doğruluğu kabul görebilmiş davranışlara bırakacakdır.

Bu yönüyle bir asker olan Mustafa Kemal Paşa’nın fiziksel olarak kendisini geliştirmesinde bir şüphe söz konusu olabilir mi?

Elbette hayır.

Zira Türk Ordusu, her şeyden önce fiziksel olarak varlığını fiziksel eğitimi ile ortaya koymuş, taktik ve disiplin arkasından gelmiştir.

Diğer yandan hakkında okuduklarımızla öğrendiğimiz bilgilere göre beş bine yakın betiği savaş cephelerinde, askeri eğitim alanlarında okuduğunu biliyoruz

Edinmiş olduğu kültür ile kurmuş olduğu tümceler, yapmış olduğu karşılaştırmalar tinsel dünyasının da çok ileri seviyede geliştiğini göstermektedir.

Bir insanın fizyolojik özellikleri ele alındığında epifiz bezi hariç her unsurunun çift yaratıldığı bilinmektedir.

Ancak bu unsurların hepsi aynı oranda başarılı çalışacak şekilde gelişmemiş olduğu da söz konusudur.

Oysa Mustafa Kemal Paşa üzerinden bir örnek verecek olursak; iki elini de aynı oranda rahatlıkla kullanıyor olması bu farkındalığı ifade etmemizi sağlamaktadır.

Dikkatlere çekmeye çalıştığım ayrıntılar, Mustafa Kemal Paşa’da adeta mükemmeli çağrıştırıyor.

Peki, Mustafa Kemal Paşa’nın yetiştiği toplum, arkadaşları nasıldı?

Mustafa Kemal Paşa’yı ayrıcalıklı hale getiren özellikler yaratılıştan gelen üstün özellikler miydi, yoksa herkes eşit doğup sonradan mı kendisini geliştirmekteydi ya da genetik olarak herkes farklı özelliklere sahip olmakla birlikte temel özellikler birbirinin aynı mıydı?

Bu tür soruların daha da çoğaltılarak sorulması çok kolay, ancak bu tür sorulara aynı kolaylıkla yanıt vermek olanaksızdır.

Çünkü her bir soru ayrı birçok yönlü araştırma konusu olup, bilim edebiyatının henüz o zenginliğe erişmediği göstermektedir.

Bu durumda, Mustafa Kemal Paşa’yı tanımak için mukayeseler yerine, onun yapmış olduklarını niçin böyle yapmış, nasıl yapmış, daha başka türlü yapabilir miydi..?  gibi düşünce soruları ile tanımak gerektiğini ifade etmek lazımdır.

Mustafa Kemal Paşa’da herkes gibi bir çok iyi – kötü anlar yaşamıştır.

Ancak her adımda yaşadıklarından ders çıkarmış, yarına taşımıştır.

Bunlardan bir örnek verecek olursak; ‘’ Orduya katıldığım ilk günlerde bir Arap binbaşının tokatladığı bir Anadolu çocuğunun iki damla gözyaşında Türklük şuuruna erdim.’’

Şu sözleri okurken bile tüylerimiz tir tir titrerken; onun yaşadığı anı bir hayal edelim..!

Ve oradan elde ettiği çıkarıma bakalım:

‘’Türklük şuuruna ermek’’

İşte bütün farkındalıkların toplandığı yer ‘’ Türklük şuuru’’

Buradan kendimize sorular soralım, bizde Türk’üz, nüfus kâğıdımızda öyle yazıyor.

Peki, hepimiz Türklük şuuruna ermiş miyiz veya nasıl Türklük şuuruna ermemiz gerekir?

Ya da ezildiğimizde mi Türklüğümüzü hatırlamaya başlayacağız, bizim doğal olarak Türklüğümüzü tanımak, anlamak, onun şuuru ile hareket etmemiz ve bundan gurur duymamız gerekmiyor mu?

Ya da binlerce yıllık Türklüğümüzün kendi töreleri yok mu, bu töreler bizim doğal hayatımız ve onun değerleri olamaz mı?

Yine bu soruları binlerce arttırıp, azaltabiliriz.

Biraz düşünelim, günün kazananı bakalım kim ve kimler olacak?

200 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.