Hoşgeldiniz  

FACEBOOK’TAN HERŞEYİ PAYLAŞIYORSUNUZ. İHALELERİ DE FACEBOOK’TAN PAYLAŞIN…

Ali Girgin | 09 Temmuz 2020 | Köşe Yazıları


Ali Girgin
aligirgin1975@hotmail.com

Çatalca Belediyesi Ocak 2020 itibarı ile yanlışsam beni uyarsınlar 32 adet ihale yapmış. İhaleleri EKAP ve Basın İlan Kurumu’na bağlı gazetelerde ilan olarak yayınlatmasının ardından halka duyurmuş. Siz duyurmuş dediğime bakmayın. Şimdi söylediklerimle ne demek istediğimi az çok anlayacaksınız.  

Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner’in her yaptığı kamuoyuna haber şeklinde sosyal paylaşım sitelerinden ve kendi sosyal paylaşım sitesinden duyurulurken ihaleler hakkında tek kelime halka haber şeklinde duyurulmaması, halkın bilgilenmesi amacıyla açıklama yapılmaması, ihalelerin sonrasında kimlerin ihaleleri aldığı hakkında açık söylemek gerekirse firmaların isimlerin sır gibi tutulması dikkat çekiyor.

Her daim Çatalca Belediyesi’nin tüm edinimlerini ve harcamalarını Çatalca halkına harcayacağım diyen Mesut Üner’in, eski sistemle yürümeyeceğini, geçmişte kılıfına uydurma harcamalarla belediyeyi zarara uğratmayacağını ifade edip ilçeyi kalkındıracağını belirtmesinin ardından yazıma devam edeyim isterseniz.

Çatalca Belediyesi’nin EKAP dışında normal vatandaşında duyabileceği tek yer olan gazetelerdeki yayınlanan ilanlara bakalım isterseniz. Ayrıca bu gazetelerin Çatalca’da dağıtılıp dağıtılmadığına, halkın nasıl bu ihalelerden haberi olup olmadığına bakalım.

Birkaç tane örnek vermek istiyorum siz okurlarıma…

-Zücaciye ve hediyelik malzeme alımı

İhale ilanının yayınlandığı gazete: YENİ DEVİR GAZETESİ. Dağıtım yeri: Bahçelievler. Çatalca’da hiç dağıtılmıyor.

-Çeşitli boru, manşon, hortum vb. alımı

İhale ilanının yayınlandığı gazete: İTTİFAK Gazetesi. Dağıtım yeri: Fatih.

Çatalca’da Hiç dağıtılmıyor.

-Kuru gıda alımı.

İhale ilanının yayınlandığı gazete: Ayrıntılı Haber. Dağıtım yeri. Cağaloğlu.

Çatalca’da hiç dağıtılmıyor.

-Araç ve ekipmanlarının bakım onarım hizmeti alımı.(DMO’dan gelen sıfır arabaların ne bakım onarımı ise)

İhale ilanının yayınlandığı gazete: İSTİKLAL Gazetesi Dağıtım Yeri: Zeytinburnu

Çatalca’da hiç dağıtılmıyor.

Yukarıda verdiğim örneklerin neredeyse hepsi böyle. Sadece iki ilan bölgemizde okunan bir gazetede yayınlanmış. O gazetenin de o gün Çatalca’da dağıtılıp dağıtılmadığı ise bilinmiyor.

Şimdi Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner ben gereken tüm resmi konuları işlettim. İlanları resmi çerçevede yayınlattım. Halkımız EKAP’tan bu gazetelerden veya belediyenin internet sayfasından öğrenebilir diyebilir.

Demesi de doğaldır.

Doğaldır doğal olmasına ama şeffaflık ve dürüstlükten ödün vermeyen Mesut Üner yapılan bu ilanların Çatalca halkının neredeyse yüzde 99’una ulaşmadığını bilmez mi? Elbette ki çok iyi bilir.

Hatta ve hatta ihaleye girebilecek birçok esnafın ihaleden haberi olmadığından dolayı ihaleye girmediğini de çok iyi anlıyordur. Neden bu ihalelerin yapılmadan önce basın kanalıyla veya Çatalca merkezli gazetemize önceden haber şeklinde verilmez ki? Korkmayın Çatalca’nın menfaatine olan ilanlardan haber almıyoruz.

En önemlisi Çatalca halkının dahi haberi olmayan ihalelerin bazı gruplar tarafından önceden bilinmesi ve ihale ilanı çıkmadan önce ihalenin çıkacağı tarihi bile tahmin etmesi ise diğer bir ayrıntı. Ve bu ihale ilanlarına istinaden ihalelere girip almaları da ayrı bir ayrıntı.

Şimdi Mesut Üner diyecektir ki bu kişiler ihale ilanlarını EAKP’tan takip ederek ihaleye giriyor. Çatalca halkı da takip etsin. Bu cevaba hemen yanıt vermem gerekirse Çatalca halkı ihaleci değildir. Hergün öyle ihale ilanları takip edecek kadar da değildir.

Kısacası Çatalca sevdalısı ise Mesut Üner nasıl kendi hizmetlerinin reklamını hizmetten önce ballandıra ballandıra anlatıp, hizmet başlangıcı ve sonrasına kadar reklamla kendini tanıtmaya çalışıyor ve yaptığı hizmetlerin ilçenin menfaatine diyor ise ihaleler hakkında da yapılmadan önce, yapılması sonrası da halkı bilgilendirerek halkın menfaatine bir hizmet yapabilir.

Böylece tüm Çatalca halkı bilgi sahibi olur. Çatalca halkı ihalelerle kimlere para aktarıldığını, hatta ve hatta ihalelerin yapılmasının ardından ihaleler hakkında yorumlar yapabilir. İhale alan şirketleri de öğreniş olur ihalelerin gidişatı hakkında, şirketler ve siyasiler arasında bağlantı olup olmadığını araştırabilir ve bu da çok iyi olur.

Hatta ve hatta bu ihaleleri yapanları, yaptıranları ve hangi şartlar altında ihale yaptıklarını da öğrenmiş olur.

İhaleyi gerçekleştiren, ihalenin hazırlanma aşamasında kimlerin görev yaptıklarını ve bu kişilerin hangi konularda ne durumda oldukları ve ihaleye haiz olup olmadıklarını da öğrenmiş olur. Bu kişilerin daha önceden ihaleler hakkında soruşturma geçirip geçirmediklerini, halen soruşturmalarının devam edip etmediği de halk araştırarak bilgi sahibi olur. Hatta ve hatta bu kişilerin ihale ilanlarına kendi maillerini verip ihaleyi sanki kendisi yapıyormuş gibi lanse edip etmediğini de öğrenmiş olur.

Mesut Üner halka seçim öncesi verdiği şeffaf belediyecilik ve halkla beraber yöneteceğiz belediyeyi ifadelerini yani sözlerini tutacağına inanıyorum. Mesut Üner sözünü tutar. Tutarsın değil mi Üner? SAYGILARIMLA…

NOT: Siz değerli Çatalca Belediyesi Müdürlüklerinden bir ricam olacak. Ricam Çatalca halkının da fazlasıyla bilmek istediği bir konu.

Ocak 2020 yılından bu yana yapılan 32 ihaleyi hangi firmalar almıştır? Her ihaleye kaç firma girmiştir?

İhaleleri alan firmaların kaçı Çatalca’dan? Çatalca’da iş yeri var?

Bunları açıklamak zor değil. Hatta sizlerin şeffaflık adına bir göreviniz. Unutmayınız bu bilgileri halkla paylaşmazsanız halkın kafasında sorular oluşur. Ve sorular sorulmaya başlar. Bu sorular da öyle böyle olmayan sorular olacaktır. Hem böylece seçim öncesi vermiş olduğunuz sözleri de yerine getirmiş olursunuz…

340 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.