Hoşgeldiniz  

Ey İktidar Sahipleri ! FIRSATÇILAR, KARABORSACILAR, SİZE DUA EDİYOR !

Naci Akay | 30 Aralık 2020 | Köşe Yazıları


Naci Akay
bilgeofis@hotmail.com

Özellikle Coronavirüs Salgını başladığından beri, bu fırsatçı utanmaz insanlara gün doğdu. Salgın dolayısıyla sokağa çıkma yasağını fırsat bilen bu “Fırsatçı-Karaborsacı”lar, fiyatları iyice şişirdiler. Sebebi; denetlemeyi ortadan kaldıran ve bunlara ceza vermekten kaçınan iktidar ve onun Partisi AKP’dir. Unutmasınlar ki, hesap günü geldiğinde, hepsi sorulacak!

      Değerli okurlarım; Fırsat buldukça, İnternette yayınlanan çeşitli Videoları izliyorum. Güncel olayları ele alan ve özellikle halkın arasına girip, onların düşüncelerini yansıtan bu videolar, sıkça değiştiriliyor ve tazeleniyor.

     Sokak röportajları şeklinde yayınlanan bu videolarda, öfke içinde kıvranan halkımız, tabir uygunsa burnundan soluyor. Tek ortak konu, geçim derdi.

    Yalnız erkekler değil, özellikle kadınların geçim feryadı, adeta göz yaşartıyor. Hayatta kalabilmek için giyim kuşamdan kesip, sadece geçimi ve boğazı için çalışmak zorunda kalan halkın, üstü başı da çok kere perişan.

    Nasıl perişan olmasın ki, aldığı asgari ücret ya da o miktarı geçmeyen aylık kazancı ile karnını bile zor doyurduğunu söylüyor. Çünkü, kazancının büyük kısmı evi yoksa kiraya, hemen herkesin kazancının önemli bir bölümü de Elektrik, Su, Doğalgaz, Telefon ve bunlar gibi öteki zaruri ihtiyaçlarına gidiyor.

    Bu yüksek zaruri ihtiyaç faturaları sürekli zamlarla daha da artarken, parasız kalan insan, marketlerinden önünden bile geçmek istemiyor.

                                                YA O MARKETLER

     Halkımız, mutfak ihtiyaçlarının büyük kısmını, haftada bir civarda kurulan semt pazarlarından karşılamaya çalışıyor. Bu salgın hastalık sebebiyle, o kalabalığın içine girmeyenlerse, marketlere koşuyor. Bendeniz de, çok kere öyle yapıyorum

    Değerli okurlarım,  hangi market olursa olsun, her gittiğimde sürekli aldığım ürünlerin fiyatlarının değiştiğini, yani artırıldığını görüyorum. Öyle sanıyorum, market personelinin bir kısmı, sürekli etiket değiştirmekle meşgul. Her ürüne zam, zam, zam!

     Elde ettiği gelirde hiçbir artış olmayan vatandaş, bu durumu görünce tabii ki şaşırıyor. İlk çare olarak, mesela bir kilo yerine yarım kilo almayı ya da gramla almayı tercih ediyor. Tabii ki, değişen bir şey yok. Eğer o ürün için ihtiyacı bir kilo ise, onu yarım kiloya indiriyor ve beslenmesi ve de insan gibi yaşaması zora giriyor.

   Çoluk çocuk sahipleri, bu durumu çocuklarına ahlatmakta zorluk çekiyor.

                                        NEDEN BÖYLE OLUYOR?

    Bunun iki sebebi var.  Birincisi Türk halkının çok büyük çoğunluğu asgari ücretle geçiniyor. Bu para da, aylık 2300 lirayı geçmiyor. Kira ödemese bile bu para ile, hele çocuklu bir ailenin bir ay yaşaması zor, çok zor. Bazen de imkansız. Ev kirası ödediğini, düşünmek bile istemiyorum.

     Yeni asgari ücret görüşmeleri başladı. Yakında sonuçlanacak ve göreceksiniz yine 300 lira zamla bunu da geçiştirecekler.

     İkinci sebep ise, denetimsiz fiyat artışları. Çünkü, sözde var olan devlet otoritesi, gerçekte yok. Fırsatçılar, karaborsacılar ve bu insafsızlar denetlenmiyor ve hiç denetlenemiyor. Yetkili görünenlerin kimi kabadayıca çıkışları, hep fiyasko oluyor. Çünkü, devleti yönetenler yani iktidar mensupları, yoksuldan değil varlıklıdan yana. Yandaşlarından yana. Kendi tuzları kuru olduğu için, yoksul vatandaşın cani Cehenneme!

      Alış-verişleri adınıza başkaları yapıyorsa, bir gün zahmet edip, marketlere bir de kendiniz gidin ve soygunu görün. 2-3 günde bir etiket değişir mi? Fiyatları artırmak yerine, ne olur bir gün de indirin. Ne mümkün?

                        HALK, O VİDEOLARDA HER ŞEYİ ANLATIYOR

     Hem de büyük öfkeyle bunu yapıyor. Eskiden var olan korku, artık kimsede kalmamış. “Gelsinler bana ne yaparsa yapsınlar, isterlerse hapse atsınlar, bunları söylemek ve haykırmak durumundayım” diyerek öfkesini belirtiyor.

     Vatandaşın ortak dileği ve isteği, bu iktidarın bir an önce bu ülkenin başından çekip gitmesidir. Eskiden, iktidardan yana olanlar bile, arı sokmuşlar gibi şimdi yanıp yakınıyor ve iktidar için ağzına geleni söylüyor. Haklılar.

    Benim dileğim, milleti açlık ve sefalete sürükleyen, yaptıkları hırsızlık ve yolsuzluklarla milletin nefretini kazananların, bu videoları izlemesi ve sırça Saraylarından çıkıp, sık sık halkın arasına karışmasıdır.

33 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.