Hoşgeldiniz  

DİKKAT! DİKKAT! DİKKAT!

Naci Akay | 05 Ekim 2020 | Köşe Yazıları


Naci Akay
bilgeofis@hotmail.com

“Nepotizm” Ülkeyi Çok Fena Sardı!

 Hatırlı ya da güç sahibi  akrabanız ya da yakınınız olmadan, hiçbir iş bulamıyorsunuz. Hiçbir yere giremiyorsunuz. Sınav kazanmanız mümkün değil. Yani, arkanız yoksa rahat yaşama şansınız da yok ve başarılı olmanız mümkün değil. Bu ülkeyi bu duruma kim, ne zamandan beri ve neden düşürdü? Bir düşünün bakalım.

      Değerli okurlardım; “Nepotizm” sözcüğü, Latince’den geliyor. Türkçemizde ve günlük yaşamımızda pek kullanılan bir sözcük değildir.

   Aslında, sosyal anlamı çok büyüktür. Anlamı, “Akraba kayırma, adam kayırma, kayırmacılık” yaygın olan halk diliyle “Torpil, arka çıkma, iltimas, haksızlık” diyerek, uzayıp gidiyor.

   Nepotizm, toplumu kemiren ve adaleti yok eden bir davranıştır. Onun girdiği yerde hak, hukuk, adalet yoktur. Buna karşın bireylerin fırsat buldukça en çok başvurdukları yoldur. Ancak, bu hareketin hiç kimse kendisine karşı uygulanmasını, böylece haksızlığa uğramasını istemez.

                             DEVLET’TE NEPOTİZM OLUR MU?

    İşte, bu sözcüğü daha doğrusu bu eylemi seçmemin ve yazı konusu yapmamın nedeni budur.

    Devleti ele geçirenlerin, ne yazık ki en çok başvurdukları eylem Nepotizm’dir. Özellikle siyasi iktidarı ele geçirenler ya da kamu da yetkili bir koltuk kapanların ilk başvurdukları eylem, Nepotizm’dir. Yani, eş-dost, akraba kayırma, onlara iş bulma, sınav kazandırma, bol kazançlı işlere koyma ve birçok haksız eylem ve de işlem, bunların başında geliyor.

                               AKP İKTİDARI VE NEPOTİZM

    Şayan-ı hayrettir ki, şimdiye kadar görev yapan siyasi iktidarlarda da Nepotizm eylemi görülmüşse de, bu iktidar döneminde adeta zirve yapmıştır. Yakın akrabalar, ahbaplar, dostlar, yandaşlar ve yakınları kayırmak, dönemin modası haline gelmiştir. Adaletin de ele geçirilip doğru işlememesi, haksızlıkları, dolayısıyla Nepotizm’i zirveye taşımıştır.

   İktidar, Nepotizm’i kullanmanın türlü yollarını bulmuş, denemiş ve uygulamıştır. Örneğin, kamu kurumlarına eleman alımında önce yazılı sınavlar yapılmış, yandaşların kazanması için öncelikle sorular önceden ve gizliden bu kişilere dağıtılmıştır.

   Daha sonra adına “Mülakat” denilen ikinci bir sınav icat edilerek, esas kayırma burada yapılmıştır. Kayrılacak olanlara yüksek ve denetlenemeyen notlar verilerek, Nepotizm tepeye fırlamıştır. Başka o kadar çok örnekler var ki, kitabını yazsam, birkaç cilt olur.

   Bugün yargımız, Nepotizm’e adeta teslim olmuş, denetim yeteneğini ve gücünü tamamen kaybetmiştir. Bir gün gelecek, Nepotizm denilen bu kayırmacılıkların ve haksızlıkların, mutlaka hesabı sorulacaktır.

  Yalnız yapanlara mı?  Elbette, denetleme yetkisi olanlara da.      

112 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.