Hoşgeldiniz  

Devlet, Nasıl Soyuluyor?

Naci Akay | 05 Ekim 2020 | Köşe Yazıları


Naci Akay
bilgeofis@hotmail.com

Başta ihaleler olmak üzere, birçok yolla. Ama, en belirgin ve en kazançlı olanı Oto yollar. Öteki ihaleler ise, çabası. İhale Kanunu, bu iktidar döneminde yüzden fazla defa değiştirildiğine göre, sebebini anlamış olmalısınız.

      Değerli okurlarım; Kime sorarsanız sorun, devletin en çok soyulduğu dönemin, bu iktidar döneminde olduğunu söylüyorlar.

    Soygunun çok ve çeşitli olduğunu söyleyen vatandaşlar, en kolay ve yaygın olan yönünün de, ihaleler olduğunu belirtiyorlar.

   Atatürk dönemi dediğimiz Cumhuriyetin ilk yıllarında çıkarılan ilk İhale Kanunu, İsmet İnönü ve Adnan Menderes hükümetleri döneminde ve devamında da uygulanmaya davam etmiş, ancak 8 Eylül 1983 tarihinde 2886 numaralı kanunla değişikliğe uğrayıp   kanun, bu tarihe kadar dikkatle uygulanmıştır.

       AKP, 30 Temmuz 2003 tarihinde 4734 numaralı yeni bir İhale Kanunu çıkarmış ve 2886 numaralı Devlet (Kamu) İhale Kanunu’nu, böylece yürürlükten kaldırmıştır.

     2002 yılının sonlarında iktidara gelen ve iktidarını halen sürdüren Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), 30 Temmuz 2003 tarihinden itibaren bu kanunu da değiştirmeye başlamış, değişiklik yüzden fazla defa yapılmıştır.

                                 NEDEN DEĞİŞTİRİYORLAR?

       Sebebi, gayet kolay anlaşılıyor. Devletin ihalelerini istedikleri gibi yapmak ve istediklerine kolayca  vermek için yapıyorlar.

      Bilinen ve söylenen o ki, bu kanunu istedikleri kılıfa sokarak, ihaleleri yandaşlara ve avanta verenlere verebilmek için, işin biçimine, durumuna göre yani, kanunu verilen işe göre uyduruyor, ayarlıyorlar.

     Diyelim ki işin bedeli, en çok 3 lira. Ancak, onu 4-5 liralık bir işmiş gibi gösterip 4-5 liraya vererek, aradaki 1-2 lira mı ? Tahmin ettiniz değil mi?       

     Şimdi, şu sözün aklınıza geldiğini hemen anladım. Devletin malı deniz, yemeyen …

                               YOLLAR, YOLLAR, OTO YOLLAR

     Bu iktidarın, yaptığı en göze batan işleri “Oto yollar”dır. Filvaki Oto yol, kolay ulaşım işin gereklidir ve şarttır. Cumhuriyet’in ilk yıllarında yapılan demiryolları, bu gün hala ulaşımın önemli kullanım alanlarıdır.

    3 liralık yol, eğer 5 liraya ihale edilmeseydi, bugün Türkiye’nin köyleri dahil, yolsuz hiçbir bölgesi kalmayacaktı.

   Ama, ne yazık ki, “Ay’a 4 sıra otoyol yapacağız’ desek halkımız yine de bize inanır” diyen damat Bakana da, hak vermemek mümkün değil. Çünkü, biz öyle bir millet olduk.

    Değerli okurlarım, siz hırsızları sadece kapıyı, kilidi ya da camı kırıp malı götürenler olarak mı sanıyorsunuz? Güldürmeyin beni!

78 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.