Hoşgeldiniz  

“Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye’dir”

admin | 09 Eylül 2020 | Asayiş, Foto Galeri, Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

CHP Çatalca İlçe Başkanlığı 9 Eylül CHP’nin 97. Kuruluş Yıl Dönümünü kutladı. Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasının ardından CHP Çatalca İlçe Başkanı Mehmet Çoban günün anlam ve önemi ile ilgili yaptığı açıklamada “Cumhuriyet Halk Partisi bir medeniyet davasıdır. Cumhuriyet Halk Partisi 97 yıllık bir özgürlük mücadelesidir, hak arayış mücadelesidir. Cumhuriyet Halk Partisi Ulus olma mücadelesidir, Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye’dir.” İfadelerine yer verdi.

Mehmet Çoban’ın yaptığı açıklama ise aynen şöyle,
“Bugün 9 Eylül 1923 de Halk Fırkası adıyla kurduğumuz partimizin 97. Kuruluş yıldönümü nedeni ile huzurunuzdayız.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Halk Fırkasını kurarken şöyle demiştir :
“Biz tam bağımsız, kayıtsız, koşulsuz egemenlik ilkelerine dayanan bir program izleyeceğiz. Ve bu programla ülkeyi olabildiğince hızla mutlu etmek, zenginleştirmek için ne gerekiyorsa duraksamadan, şuna buna bakmaksızın, şu ya da bu kuruma aldırmaksızın somut olarak, gerçek olarak yolumuzda yürümek istiyoruz.
Bir şey var: Mademki bu yolda yürümeye gücü olmayan insanlar vardır, onları tepelemek ve yürümek gerekir. Böylesine kararlı yürüyecek bir topluluğa elbette siyasal bir biçim vermek gerekir. İşte benim kurulmasını gerekli gördüğüm Halk Fırkası’nın niteliği bundan ibarettir.
Şimdiye kadar tüm bu girişimlerde bizi başarıya ulaştıran gerçek nedeni hiç bir vakit unutmamak, onu hep ve hep tekrarlamak gerekir. O gerçek etmen her şeyin yardımcısı ve destekçisi olan ulusun kendisidir. Yapacağım dediğimde benim yapacağımı sanmayınız, ulusumuzun yapacağını söylemek istiyorum. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.” demiştir.
Bizler Yaşadığımız bu coğrafyada verdiğimiz 100 yıllık Cumhuriyet mücadelesinde;
Köleliğe başkaldırıyı Spartaküs’den
Demokrasiyi eski yunandan
Irk ayrımcılığına karşı mücadeleyi Lincoln’dan
Eşitlik özgürlük ve kardeşlik ideallerini Fransız devriminden
dayanışmayı ve emeğe saygıyı Marx’dan
Hedefimizin insanlık ve emek olduğunu Hacı BEKTAŞ-i Veli’den
Her koşulda haksızlığa karşı baş kaldırıyı Pir Sultan Abdal’dan , Nesimi’den
İnsan sevgisini ne olursan ol yine de gel diyen Mevlana’dan öğrendik.
Bizler;
Bir bayrak devraldık Nazım’dan, Hasan Ali’den, İsmail Hakkı Tonguç ‘tan.
Bir aydınlık devraldık Pir Sultan’dan, Mevlana’dan, Hacı Bektaş’tan.
Bir borç devraldık Deniz’den ,Hüseyin ‘den Yusuf’dan.
Bir ülke devraldık Uğur Mumcu’dan, Ahmet Taner Kışlalı’dan.
Bir ağaç gibi tek ve hür bir orman gibi kardeşçesine yaşamayı gördük Nazım’dan.
Cumhuriyetimizin temel dayanağının tam bağımsızlık ve laiklik olduğunu öğrendik Mustafa Kemal Atatürk’ten.
Bizler bir emanet devraldık Mustafa Kemal’den, İsmet Paşa’dan, Bülent Ecevit’ten, Erdal İnönü’den…
Unutmayalım ki bizler, dünyada ilk kez emperyalizme karşı verilmiş mücadeleyi başarıya ulaştırmış insanların torunlarıyız.
Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında ulusal Kurtuluş Savaşı veren yiğitlerin torunlarıyız.
En güç dönemde ulusal bağımsızlığı gerçekleştirip çağdaş bir devlet oluşturma doğrultusunda çok büyük çabalar harcamış olan o büyük Kuvay-i Milliyetçileriz, Atatürk devrimcileriyiz.
Halk evlerini kuranlarız . Kadın erkek eşitliğini gerçekleştirenleriz . Satanlar değil, yoksul Türkiye’yi ayağa kaldırmak için büyük ekonomik atılımlar yapanlarız. Anadolu’yu dört tarafından demir ağlarla örenleriz . O demir yollarını döşeyen işçileriz . Türkiye’nin bağımsızlık ruhuyuz. Mustafa Kemal’in askerleriyiz.

Cumhuriyet Halk Partisi bir medeniyet davasıdır. Cumhuriyet Halk Partisi 97 yıllık bir özgürlük mücadelesidir, hak arayış mücadelesidir. Cumhuriyet Halk Partisi Ulus olma mücadelesidir, Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye’dir.
Ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Partimizin 97. Kuruluş yılı tüm Türkiye’ye kutlu olsun.”


CHP’YE GÖNÜL EVERENLERE PLAKET
Cumhuriyet Halk Partisi bünyesinde uzun yıllar mücadele etmiş siyasileri de unutmayan İlçe Başkanı Mehmet Çoban partinin kuruluş yıl dönümünde örgüte destekte bulunanları teşekkür plaketi ile onurlandırdı. Hanımeli Kafe’de gerçekleşen plaket töreninde 53 partiliye partiye verdikleri destekler ve hizmetlerden dolayı İlçe Başkanı Mehmet Çoban bizzat partisi adına plaketleri takdim ederek teşekkür etti.

350 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.