Hoşgeldiniz  

ÇATALCA BELEDİYESİ VE PANDEMİ

admin | 10 Temmuz 2020 | Köşe Yazıları


admin
habermarmaragazetesi@gmail.com

Korona Virüs tüm dünyada etkisini gösterirken Türkiye’de de aynı şekilde vuku buluyor.

Pandeminin yayılmaması amaçlı olarak başta devlet kurumlarımız ve yerelde belediyeler olağanüstü tedbirler alıyor.

Mart ayıyla birlikte ülkemizde görünen virüsün yayılmaması amaçlı olarak vatandaşların kalabalık ortamlarda bulunduğu anlarda tedbirler en üst seviyeye çıkartılmıştı.

Özellikle halkımızın olmazsa olmaz halk pazarları ilk etapta kapatılmış daha sonra ise ciddi tedbirler ışığında pazarlardan alışveriş yapılmasına izin verilmişti.

Çatalca’da da pazarlarda alışveriş izninin çıkmasının ardından belediye ekipleri olağanüstü tedbirler almıştı.

Pazarlarda iki giriş yapmışlar birisi giriş birisi çıkış olmak üzere, Pazar girişlerinde maske dağıtmışlar, toplu şekilde pazara girilmesini engellemişler, sağlık ekipleri ateş ölçmüş, uyarıcı levhalar asılmış ve dezenfektanla eller silinmeden Pazar yerine vatandaşlar alınmamıştı. Sosyal mesafe hem girişlerde hem de pazarın içinde zabıta ekipleri tarafından vatandaşların uyması amaçlı konuşlandırılmış, uymayanlar ise uyarılmıştı.

Pandemi halen devam etmekte. Ölüm ve vaka sayıları az olsa da yine de ikinci bir pandemi dalgasının gelmesinden tüm dünya ve Türkiye korkuyor. Bundan dolayı da her türlü tedbirlerin alınmasını ve gevşetilmemesi gerektiğini savunuyor.

Tüm bu tedbirlerin alındığı bir zamanda Çatalca Belediyesi’nin tedbirleri gevşettiği düşüncesindeyim.

İki haftadır pazarda sağlık denetimlerinin yapılmadığını, sanki pandemi bitmiş bir görünüm sergilendiğini görüyorum.

Mahallelerde yapılan dezenfektan çalışmalarının ilçe merkezinde yapılmadığını, toplu taşıma araçları ve duraklarda dezenfektan çalışmalarının bittiğine şahit oluyorum.

Mesela oturduğumuz yere pandemi zamanı içerisinde hiçbir belediye yetkilisinin gelerek hiç olmazsa ortak alanlarda dezenfektan çalışması yaptığına şahit olmadım.

Park ve bahçelerde her an dezenfektan yapılması gerekirken bu çalışmaların en asgariye indirildiğini görüyorum.

Belediyeye yüz binlerce maske ve dezenfektan geldiği bir dönemde bu ürünlerin vatandaş yerine sadece belediye personeli ve bazı kişilere verildiğini görüyorum.

İlçe içinde halkın toplu alanlarda yaşayacağı sıkıntılara tedbir alması gereken belediyenin görüntü olarak sanki tedbir alıyormuş gibi sadece meclis toplantılarında önlem almasına da sadece gülüp geçiyorum.

Ben bu pandemi zamanı içinde belediyeye gelen hibe dezenfektan ve maskelerin ardından parayla bu ürünleri alıp almadığını, pandemi zamanı içinde bu ürünleri almak için gerekli şekilde ihale yapıp yapmadığını da merak ediyorum.

Duyduğum kadarıyla iş adamları maske ve dezenfektan yardımları yaptıkları ve bu yardımların Çatalca halkını en az 3 Ay idare edecek şekilde olduğuydu. Yoksa hiç kimse belediyeye hibe yapmadı mı?

Ya da alınan dezenfektan, maske vb. ürünler ihale yapılmadan doğrudan teminle alınması yasal bir sakınca oluşturmadı mı belediyeye?

Çatalca Belediyesi’nde bir rehavet görüyorum. Bu rehavetin nedeni nedir bilmiyorum ancak tüm birimler zoraki iş yapıyormuş gibi davranıyorlar. Örnekler isterseniz onlarca verebilirim. Mesela bir köpeği arabayla alıp tedavi etmek için araba yok ne demek? Bu köpeği Beylikdüzü’nden gelip almaları ve tedavi altına almaları ne demek? Siz o 60’a yakın sıfır arabayı ne için aldınız? Hani hayvan severliğiniz? Daha sayayım mı örnekleri? İster misiniz?

378 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.