Hoşgeldiniz  

Burgut’a Dair…

Mustafa Burgut | 24 Aralık 2020 | Köşe Yazıları


Mustafa Burgut
burgut@superonline.com

  DEĞERLİ OKURLARIMIZ BUGÜNDEN İTİBAREN BÖLGEMİZİN GÜNLÜK GAZETESİ HABER MARMARA DA SPOR,SİYASET,İMAR-PLANLAMA GİBİ ÇEŞİTLİ KONULARDA ÇATALCA VE GÜNDEME DAİR YAZI VE YORUMLAR YAZMAYA ÇALIŞACAĞIM.UMARIM OKURLARIMIZI BİLGİLENDİRME AÇISINDAN FAYDA SAĞLAYABİLİRİM.

  HEPİMİZ BİLİYORUZ Kİ TOPLUM AÇISINDAN EN BÜYÜK TEHLİKENİN BAŞINDA COVİD-19 VİRÜSÜ VAR.YAKLAŞIK 1 YILDIR TÜM DÜNYANIN SORUNU OLUP, GÜNDEMDEN DÜŞMEMEKLE BİRLİKTE HEPİMİZ PARANOYAK BİR TOPLUM HALİNE GELDİK.ANCAK NE OLURSA OLSUN YAŞAM BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR.BU İLLET BİZLERE EN AZINDAN HİJYENİ,ÖZGÜR BİR YAŞAMIN GÜZELLİĞİNİ VE HER ŞEYDEN ÖNCE EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİN SAĞLIK OLDUĞUNU ÖĞRETTİ. ZENGİNLERİN PARASINI YİYEMEDİĞİ,EVİNE EKMEK GÖTÜRMESİ GEREKEN FAKİRLERİN İSE NE KADAR ZORLUKLAR İÇERİSİNDE OLDUĞUNU BİZE GÖSTERDİ , SON AŞI VE İLAÇ ÇALIŞMALARI İLE İNŞALLAH BU İLLETTEN KURTULURUZ.

 DİĞER BİR KONU İSE ÜLKEMİZİN ,ÖZELLİKLE BÖLGEMİZİN EN BÜYÜK SORUNU OLAN VE BEKLENEN  DEPREM GERÇEĞİDİR.BİLİYORUZ Kİ DAHA ÖNCE YAŞADIĞIMIZ 1999 VE EN SON İZMİR DEPREMİ BİR AN ÖNCE TEDBİRLERİN ALINMASI ,ESKİ YAPI STOĞUNUN ACİLEN YENİ PLANLAMALARLA VE  KENTSEL DÖNÜŞÜMÜNLE DEPREME DAYANIKLI YAPILARIN OLUŞTURULMASI GEREKİYOR.ŞU AN HÜKÜMETİMİZİN EN ÖNEMLİ KONU BAŞLIKLARINDAN BİRİSİ OLMAKLA BİRLİKTE YEREL YÖNETİMLEREDE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞMEKTEDİR.

 6306 SAYILI KANUNUN UYGULAMA YÖNETMELİĞİNE GÖRE KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI HIZLA DEVAM ETMEKTE OLUP BİNA SAHİPLERİNEDE BÜYÜK SORUMLULUĞU VARDIR.

 BUNUN İÇİNDE HER KAT MALİKİ ; ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI TARAFINDAN LİSANSLI BÜROLARDAN BİNA RİSK TESPİTİ YAPTIRABİLİR.

RİSKLİ BİNA BELİRLEME ESASLARINA GÖRE;Muhtemel bir afette içinde yaşayanların can güvenliğinin olmadığı riskli yapılarla ilgili süreç, “tespit başvurusu”, “risk tespiti”, “riskli yapıların yıktırılması” ve “yıkım sonrası uygulama” başlıklarındaki 4 ana aşamada tamamlanıyor.

Deprem, sel, heyelan gibi afetlerde içinde yaşayanların can güvenliğinin olmadığı yapılar olarak adlandırılan “riskli yapılar”ın tespit edilmesine yönelik işlemler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının internet sitesinde tüm detaylarıyla anlatılıyor. Riskli yapılarla ilgili süreç, her birinde farklı işlemlerin yer aldığı 4 ana aşamadan oluşuyor.

Buna göre, 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında riskli yapıların her şeyden önce malikleri tarafından tespit ettirilmesi gerekiyor.

İlk adım lisanslı kurum ve kuruluşlara başvuru:

Vatandaşlar yapıları için Bakanlıkça lisanslandırılmış kurum ve kuruluşlara “riskli yapı tespiti” yaptırılabiliyor. Lisanslandırılmış kurum ve kuruluşların listesine de Bakanlığın internet sitesinden ulaşmak mümkün.

Riskli yapı tespiti işlemleri için maliklerden biri veya kanuni temsilcisinin dilekçe, güncel tapu durum belgesi ve kimlik belgesinin fotokopisi ile söz konusu kurum ve kuruluşlara başvurması yeterli.

Riskli tespit edilen yapılar:

Yapılan incelemeler sonucunda riskli olduğu tespit edilen yapılar, tespiti yapan kurum ve kuruluşlar tarafından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bildiriliyor. 

İl müdürlüklerince yapıyla ilgili raporlar tekrar inceleniyor. Eksik veya yanlış hususların bulunması halinde raporlar ilgilisine iade edilirken uygun bulunan tespitlere yönelik şerh bildirimi, ilgili tapu müdürlüğüne iletiliyor.

Bu sürecin ardından ilgili tapu müdürlüğünce, tapu kütüğüne işlenen belirtmeler, riskli yapı tespitine karşı tebligat tarihinden itibaren 15 gün içinde hak sahiplerine tebliğ ediliyor.

Bu tebligatta riskli yapının bulunduğu yerdeki müdürlüğe dilekçe ile itiraz edilebileceği, aksi takdirde tebligat tarihinden itibaren idarece 60 günden az olmamak üzere belirlenen süre içinde yapının yıktırılması gerektiği de belirtiliyor.

Riskli yapının tespitine yönelik itirazlar da üniversitelerden bildirilen dört üye ile ikisi inşaat mühendisi ve biri jeoloji veya jeofizik mühendisi olmak üzere Bakanlık teşkilatında görev yapan üç üyenin yer aldığı teknik heyet tarafından inceleniyor.

Riskli yapı olarak tapu kütüğüne kaydedilen taşınmazların maliklerine, 60 günden az olmamak üzere süre verilerek riskli yapıların yıktırılması isteniyor.

Yapının yıkılması süreci:

Riskli yapıların 60 günlük süre içinde maliklerince yıktırılıp yıktırılmadığı, idarece mahallinde kontrol ediliyor. Riskli yapı, malikleri tarafından yıktırılmamışsa yapının idari makamlarca yıktırılacağı belirtilerek 30 günden az olmak üzere ek süre tanınıyor.

Bu süre sonunda da riskli yapıların maliklerince yıktırılmaması halinde, riskli yapılara elektrik, su ve doğal gaz verilmemesi ve verilen hizmetlerin durdurulması ilgili kurum ve kuruluşlardan isteniyor.

Riskli yapıların insandan ve eşyadan tahliyesi ile yıktırma işlemleri, mülki amirler tarafından sağlanacak kolluk kuvveti desteği ile idarece yapılıyor veya yaptırılıyor.

Yıktırılamayan yapılar Bakanlıkça veya il müdürlüklerince yıkılıyor veya yıktırılıyor. Bu yıktırmanın masraflarından malikler hisseleri oranında sorumlu oluyor.

Yıkım sonrası işlemleri:

Riskli yapıların bulunduğu parsellerde, yapıların yıktırılmış olması şartı aranmaksızın ve yapının paydaşı olup olmadıkları gözetilmeksizin, parsellerin birleştirilmesi, münferit veya birleştirilerek veya imar adası bazında uygulama yapılması, yeniden bina yaptırılması, payların satışı gibi işlemler bazında yeniden değerlendirme yapılıyor.

Bu süreçte bütün maliklerce oy birliği ile karar verilememiş olması durumunda anlaşma sağlanamayan maliklere ait taşınmazların değeri Sermaye Piyasası Kuruluna kayıtlı olarak faaliyet gösteren lisanslı değerleme kuruluşlarına tespit ettiriliyor ve bu değer de gözetilerek oy birliği ile anlaşmaya çalışılıyor.

Oy birliği ile anlaşma sağlanamaması halinde yapılacak uygulamalara sahip oldukları hisseleri oranında paydaşların en az üçte iki çoğunluğu ile karar veriliyor.

En az üçte iki çoğunluk ile alınacak kararlar ve anlaşma şartları il müdürlüğüne bildiriliyor. Alınan karara katılmayan maliklerin arsa payları, arsa payı değeri üzerinden anlaşma sağlayan diğer paydaşlara açık artırma usulü ile satılıyor. Satış işlemlerinin sonlanmasıyla birlikte uygulamaya geçiliyor.

Riskli yapısı yıkılan vatandaşlara yeni yapılacak konutlar için faiz desteği, kira yardımı, harç muafiyeti gibi kolaylıklar tanınıyor.

VE SONUÇ OLARAK TÜM KURUM-KURULUŞLARA VE VATANDAŞLARIMIZA BÜYÜK SORUMLULUK DÜŞMEKTEDİR.     İLERİDEKİ GÜNLERDE BAŞKA KONU VE GÜNDEMDE TEKRAR GÖRÜŞMEK ÜZERE SAĞLICAKLA KALIN

162 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.