Hoşgeldiniz  

BETON BİNAYA BİLE KORUMA VAR. ÇOCUKLARA YOK.

Şennur Girgin | 11 Şubat 2021 | KADIN AKTÜEL A- A+

Bölgemizdeki neredeyse tüm yerel belediyeler hizmet reklamlarında çocuklara çok değer verdiklerini söyleseler de bunlar hep sözler de kalıyor.

Çocukların en sevdikleri enerjilerini attıkları diğer yandan sosyalleştikleri ve zekâ gelişimi adına en önemli yer olarak kabul edilen çocuk parkları ne yazık ki, çocuklarımıza verdikleri değeri gün yüzüne çıkartıyor. Bir salıncak, kaydırak, tahterevalli vb. basit oyun malzemeleri ile çok küçük alanlarda bunları konuşlandırarak çocuklara hizmet ettiklerini zannediyorlar. Bir diğer taraftan belediyenin bütçesinin karşısında rekabet unsuru bile olamayacak özel işletmelerin çocuklar için kurdukları oyun alanları belediyelere ders verir nitelikte. Haliyle vatandaşlar hijyenik, temiz, korunaklı, özel güvenlikli, çocuklarla ilgilenebilecek eğitimli eğiticiler, zeka seviyesini yükseltecek oyun alanları ve makinaların eşliğindeki özel oyun merkezlerine çocuklarını götürmek mecburiyetinde kalıyorlar. Ve bütçelerinden ciddi şekilde para harcamak zorunda kalıyorlar.

Tüm belediyelere bir projemi sunmak istiyorum. Her belediyenin yerleşim alanlarının merkezinde mutlaka ve mutlaka büyük arazileri bulunmakta. Ya da geniş ve halka hizmet edebilecek binaları bulunmakta. Teklifim yazın çocuklarımızın yukarıda da ifade ettiğim gibi özel firmaların yarattıkları oyun alanlarını düz bir arazi üzerine eksiksiz olarak yapmaları, bu devasa oyun alanının etrafının güvenliğinin alınması, özel güvenliklerle korunması, çocuk eğitmenlerinin bulunması, zekâ geliştirici alanların oluşturulması, bu alan içerisinde su oyun parklarının da konuşlandırılarak kısacası çocuklara her türlü imkânı sağlamaları. Tüm bu hizmetler bedava olmalı. Her çocuk bu alanlarda eğitimini geliştirmeli ve bu gelişim ile geleceğe faydalı birer birey haline gelmelidir.

Bu çok zor bir iş değildir. İlçe sınırları içerisindeki iki sokağın yapımının maliyetini geçmez. Misafir ve ağırlama giderlerinin cüzi bir miktarına denk gelir. Yapılacak bu tür oyun alanları kadınlarımızın ve ailelerin bütçesine büyük katkı sağlayacak ve özel oyun sahalarına çocuklarımızın yem edilmesine engel olacaktır.

Gelelim diğer konuya kadınlarımızın en büyük sıkıntısı çocuklarını oyun oynamak için dışarıya çıkarttığında, hava almak, yürüyüş yapmak, sosyalleşmek, arkadaşlarıyla buluşmak vb. sosyal ihtiyaçlarını yerine getirmek için belirli merkezlere gitmek zorunda kalıyor. Bunların başlıcaları çocuk parkları, çay bahçeleri, halkın ortak kullanım alanı olan parklar, kafeler vb. yerler oluyor. Neredeyse tüm ilçelerde gidilen çocuk parkları bakımsız, temiz olmayan, güvenliksiz ve bir o kadar da bakımsızlıktan dolayı sıkıntılı yerler oluyor. Özel işletmecisi olmayan parklar, sahiller, oturma alanları da aynı kalitesizlikle kadınlarımıza hizmet vermeye çalışıyor. Hal böyle olunca sosyalleşmek isteyen kadınların dışarıya çıktıklarında temiz, hijyen, güvenli alanları seçme mecburiyeti baş gösteriyor. Belediyelere ait o kadar çay bahçesi alanı varken bu alanların özel işletmelere ihale ile verilmesinden dolayı dinlenmek için dahi bu alanlara giden kadınlar fahiş fiyatlarla bir yorgunluk çayı içmek mecburiyetinde bırakılıyor.

Belediye bünyesinde onlarca çaycı çalıştırırken kendi bünyesinde bir çay bahçesi işletemeyecek kadar aciz durumda kendini halka lanse ediyor. Halkın belediyesi halkına özellikle kadınlarına bütçelerine zarar vermeyecek bir çay bahçesini yapamayacak kadar basitleşiyor. Milyonlar harcayabiliyor ama bir oyun alanının güvenliğini sağlayamıyor. Varsa yoksa halkın özel işletmelere mecburiyette bırakıyor ve bıraktığı yerler de halkın ortak kullanım alanları olan işgal ile veya ihale ile özel işletmelere verilen yerler oluyor.

Artık belediyeler kadınlarımızı ikinci plana atmaktan vazgeçsin. Ortak kullanım alanlarını özel şahıslara işgal, ihale, yap işlet devret yöntemi ile değil. Kendi bünyesinde ucuz maliyetlerle, ucuz hizmet karşılığında kadınlarımıza hizmet etmelidir. Bugün kadını ikinci plana koyanlar yarın ikinci, onuncu dönem belediye başkanlığını beklemesin…  

124 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.