Hoşgeldiniz  

ANAYASA’YI TAKMIYORLAR!Şimdi de Yeni Anayasa

Naci Akay | 24 Şubat 2021 | Köşe Yazıları


Naci Akay
bilgeofis@hotmail.com

AKP iktidarının, şimdi Anayasa’yı değiştireceği söyleniyor. Söylenmesi bir yana, ilk dört maddenin hedef alındığı ve onların da değiştirileceği anlatılıyor. İlk işareti, Anayasa’yı takmayan ve saygı da duymayan Cumhurbaşkanı verdi. Oysa, yapılacak iş yeni Anayasa ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden, Parlamenter Sistem’e dönmek olmalıdır. Kış uykusundan bir türlü uyanamayan bu millet, bu kere acaba uyanabilir mi?

     Değerli okurlarım; Halen yürürlükte olan 1082 yapımı Anayasa, hatırlanacağı üzere o dönem yönetime hakim olan Milli Güvenlik Konseyi tarafından yaptırılmış, halkımız tarafından kabul edilmiş, ancak daha sonraki yıllarda birçok değişikliğe uğramıştır.

     Hemen bütün ülkelerin bir Anayasası olduğu gibi, bizdeki ilk Anayasa II. Abdülhamit döneminde yaptırılmış, ancak kısa ömürlü olmuştur. 

     Atatürk döneminden başlayarak, Cumhuriyet döneminde birçok Anayasa yapılmış ya da mevcutlar değiştirilmiştir.

    1982 Anayasa’sının önemli özelliği, diğer Anayasalarda olduğu gibi ilk 4 maddesidir. Birinci maddede, ülkenin devlet şeklinin Cumhuriyet olduğu, ikinci maddesinin Cumhuriyetin Atatürk milliyetçiliğine bağlı demokratik LAİK ve sosyal bir hukuk devleti olduğu, üçüncü maddesinde;  Türkiye’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olduğu, ana dilinin Türkçe olduğu, Ankara’nın Başkent olduğu ve dördüncü maddesinde ise, bu ilk üç maddenin değiştirilemeyeceği ve bunun teklif dahi edilemeyeceği yazıyor.

      Hemen, her Türk vatandaşınca bilinen ve benimsenen bu durum, AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın tarafından eleştiriliyor ve bu vekil “Anayasanın ilk 4 maddesi değiştirilebilir.” Diyor.

      Cumhurbaşkanı Erdoğan da, Anayasa’nın değiştirilmesi zamanının geldiğini belirterek, bu konuyu ülkenin gündemine getiriyor.

                                   İNSANIN AKLINA İLK GELEN

     Anayasa üzerinde zaman içinde kimi değişiklikler hep yapıldı. Nitekim, 2010 yılında esaslı ve kapsamlı bir değişiklik de yapıldı, Şimdi de yapılabilir.

     O zaman akla gelmeyen ve değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen bu ilk dört maddesi, acaba şimdi mi akıllarına geldi. Balıkesir Milletvekili bu konuşmayı neden ve kimden izin alarak yaptı? Bunu sorgulamak gerekir

     Cumhurbaşkanı da bu değişikliği istediğine göre, onun hedefinde de ilk dört maddesi mi,  yoksa  kimi maddeleri ile sadece LAİKLİK mi var?.

    Ne olduğunu bilemeyiz, ama laiklik ilkesini değiştirmeye, yani kaldırmaya hiç kimsenin gücü yetmez. Laiklik ilkesi değiştirildiği takdirde, yüce dinimizi istediği gibi özgürce yaşayan bu ülkenin insanı,  bu özgürlüğünü kaybedecektir.

   Değerli okurlarım; kuruluşundan beri LAİKLİK ilkesini benimsemiş olan Türk milleti, böyle bir değişikliğe asla izin vermeyecektir.

   Her kim iktidar olursa olsun, bu ilk dört maddenin değiştirilmesini teklif dahi edemeyecektir. Gerisi, hikayedir.

20 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Marmara Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle